Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu
Strona Główna ˇ Nasza Patronka - św. Elżbieta Węgierska ˇ Nasz Patron - św. Antoni z Padwy ˇ Galeria ˇ Kolo nr 1 Trybsz w ChicagoWtorek, Marzec 31, 2020
Nawigacja
Strona Główna
Nasza Patronka - św. Elżbieta Węgierska
Nasz Patron - św. Antoni z Padwy
Historia i tradycje w Trybszu
Drewniany kościół z XVI w.
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Galeria
Kontakt
Ofiary
Szukaj
Kolo nr 1 Trybsz w Chicago
RADA PARAFIALNA
O ŚLUBIE
Kalendarz
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 340
Najnowszy Użytkownik: Paulina
Ostatnio online
Proboszcz07:14:22
klojek09:09:30
Rozalka18 weeks
wojtas87pl117 weeks
Paulina176 weeks
Sylwester204 weeks
przemyslaw256 weeks
Grzegorz259 weeks
JSKiernoziak270 weeks
hanka278 weeks
Statystyka
statystyka
Analiza oglądalności witryny
Witamy
Witamy serdecznie na stronie Parafii Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu.
Drewniany kościół z XVI w.
Trybsz leży w północno-zachodniej części Zamagórza. Początki wsi sięgają XVI w., kiedy to należała do posiadłości właścicieli zamku w Niedzicy. Zamek nazywał się Dunajec zaś teren własności „państwem dunajeckim”. Świątynia została zbudowana w 1567 r. i pełniła rolę kościoła filialnego parafii we Frydmanie. Kościół został zbudowany z modrzewia i wg Mieczysława Orłowicza bez użycia gwoździ. Kościół w swojej konstrukcji posiada cechy małopolskich kościołów drewnianych z okresu gotyku. Aktualne wymiary kościoła: długość ok. 15 m, szerokość ok. 8 m. W świątyni znajduje się unikatowa na skalę światową polichromia, czyli malowidło ścienne. O okolicznościach jej powstania mówił napis w j. łacińskim, który pierwotnie umieszczony był nad amboną. Karta ta jest teraz w Muzeum UJ:
Od narodzenia Chrystusa Pana rok tysięczny, dwakroć trzechsetny i dziewięć pięcioleci upływa, dwa razy zima więzi lodem fale w rzekach, kiedy to błyszczącym kolorem w tym Domu Bożym nieuczonemu ludowi pod dyktando proboszcza Jana Ratułowskiego przedstawione zostają święte dogmaty Nieba. To jest kościół ten wymalowany został przez magistra Jana Ratułowskiego podówczas proboszcza tego i frydmańskiego kościoła, roku pańskiego 1647.
A więc autorem pomysłu i kompozycji tematycznej, w której dominuje osoba Maryi był ks. Jan Ratułowski (rodem z Ratułowa), zaś artysta-wykonawca, który sam wykonał wszystkie malowidła w kościele, wciąż pozostaje nieznany. Jednak jest on porównywany do Michała Anioła, który sam ozdobił całą kaplicę Sykstyńska na Watykanie. Tak więc nasza miejscowość Trybsz w swojej historii ma swojego „Michała Anioła”. Na polichromii świątyni są przedstawione osoby Mojżesza i Aarona, św. Elżbiety, św. Stanisława, św. Jana Kantego i św. Piotra. Św. Jan Kanty został przedstawiony w gronie świętych, gdy jeszcze na ołtarze nie był wyniesiony, gdyż beatyfikowany został w 1680 r. a kanonizowany w 1767 r. Ciekawe jest przedstawienie biblijnego wydarzenia, kiedy to Pan ukazał się Abrahamowi oznajmując, że będzie miał syna Izaaka. Tutaj ciekawym szczegółem jest stołek góralski z ozdobnie wycinanym oparciem. W dalszej części umieszczone są obrazy apostołów, osoby Doktorów Kościoła: św. Augustyna, św. Hieronima, św. Grzegorza i św. Ambrożego, sceny dotyczące Matki Boskiej - Matka Boża Niepokalanie Poczęta (prawda wiary o Niepokalanym Poczęciu NMP była w kościele przeżywana od wczesnego chrześcijaństwa, ale dogmat został ogłoszony dopiero w 1854 r. przez Piusa IX), Zwiastowanie i Nawiedzenie; obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa na rydwanie z proporcem wielkanocnym, krzyżem i narzędziami swojej męki. Rydwan ciągnął owce a obok rydwanu idzie śmierć. Umieszczony napis brzmi: „Jesus triumphans”. Jest także św. Jerzy walczący ze smokiem oraz św. Marcin patron pasterzy, trzód i domowego ptactwa. Kolejne malowidła ukazują sceny biblijne - Boże Narodzenie, Pokłon Trzech Króli, chrystofania Maryi, tzw. Sąd Krwi – sąd nad Chrystusem w pałacu Kajfasza. Na malowidłach przedstawione są także prawdy wiary: Sceny Wniebowzięcia Maryi i Koronacji Maryi. Tłem Wniebowzięcia Maryi jest krajobraz pieniński z zamkami w Czorsztynie i Niedzicy oraz widok na północną stronę Tatr Bielskich. Jest to pierwsza panorama Tatr Bielskich od strony północnej i najstarsza z zachowanych panoram tatrzańskich (starsza była w Popradzie w kościele św. Idziego z XV w. ale została zniszczona). Inne sceny to Sąd Ostateczny, z postaciami Chrystusa, Matki Boskiej, św. Jana Chrzciciela i innych świętych oraz lilia - symbol miłosierdzia i miecz - symbol kary. Na głos trąby zmartwychwstają umarli – zbawionych aniołowie prowadzą do raju, a potępionych porywają diabły. Tam też na horyzoncie zaznaczone są tatrzańskie szczyty. Na ambonie namalowano scenę rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni oraz przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie. Na balustradach chóru znajdują się zacierające się i coraz mniej czytelne symbole 7 grzechów głównych.

Drewniana świątynia – perła Trybsza i naszego Regionu została wyposażona w alarm antywłamaniowy i przeciwpożarowy w ramach programu „Tarcza”.
Od roku 2010 prowdzone są prace konserwatorskie mające ocalić bryłę kościoła jak i jego wnętrze z niepowtarzalnymi malowidłami. Jest to możliwe dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dzięki ofiarom składanych przez Parafian i nielicznym darczyńcom. W latach 2010-2012 prace konserwatorskie wyniosły już ponad 815 tysięcy złotych. W roku 2015 prace konserwatorskie zostały zakończonie. Ich całkowity koszt wyniósł ponad 1 mln zł. Za każdą ofiarę przekazaną na ten cel jesteśmy wdzięczni i pamiętamy o naszych dobroczyńcach w modlitwach...
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zegar i Kalendarz
Dzień
Copyright © by Proboszcz & Klojek

483195 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie