Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu
Strona Główna ˇ Nasza Patronka - św. Elżbieta Węgierska ˇ Nasz Patron - św. Antoni z Padwy ˇ Galeria ˇ Kolo nr 1 Trybsz w ChicagoPiątek, Sierpień 14, 2020
Nawigacja
Strona Główna
Nasza Patronka - św. Elżbieta Węgierska
Nasz Patron - św. Antoni z Padwy
Historia i tradycje w Trybszu
Drewniany kościół z XVI w.
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Galeria
Kontakt
Ofiary
Szukaj
Kolo nr 1 Trybsz w Chicago
RADA PARAFIALNA
O ŚLUBIE
Kalendarz
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 341
Najnowszy Użytkownik: Ania Findura
Ostatnio online
Proboszcz 2 days
Ania Findura 8 weeks
klojek19 weeks
Rozalka37 weeks
wojtas87pl137 weeks
Paulina196 weeks
Sylwester224 weeks
przemyslaw276 weeks
Grzegorz279 weeks
JSKiernoziak289 weeks
Statystyka
statystyka
Analiza oglądalności witryny
Witamy
Witamy serdecznie na stronie Parafii Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu.
Drewniany kościół z XVI w.
Trybsz leży w północno-zachodniej części Zamagórza. Początki wsi sięgają XVI w., kiedy to należała do posiadłości właścicieli zamku w Niedzicy. Zamek nazywał się Dunajec zaś teren własności „państwem dunajeckim”. Świątynia została zbudowana w 1567 r. i pełniła rolę kościoła filialnego parafii we Frydmanie. Kościół został zbudowany z modrzewia i wg Mieczysława Orłowicza bez użycia gwoździ. Kościół w swojej konstrukcji posiada cechy małopolskich kościołów drewnianych z okresu gotyku. Aktualne wymiary kościoła: długość ok. 15 m, szerokość ok. 8 m. W świątyni znajduje się unikatowa na skalę światową polichromia, czyli malowidło ścienne. O okolicznościach jej powstania mówił napis w j. łacińskim, który pierwotnie umieszczony był nad amboną. Karta ta jest teraz w Muzeum UJ:
Od narodzenia Chrystusa Pana rok tysięczny, dwakroć trzechsetny i dziewięć pięcioleci upływa, dwa razy zima więzi lodem fale w rzekach, kiedy to błyszczącym kolorem w tym Domu Bożym nieuczonemu ludowi pod dyktando proboszcza Jana Ratułowskiego przedstawione zostają święte dogmaty Nieba. To jest kościół ten wymalowany został przez magistra Jana Ratułowskiego podówczas proboszcza tego i frydmańskiego kościoła, roku pańskiego 1647.
A więc autorem pomysłu i kompozycji tematycznej, w której dominuje osoba Maryi był ks. Jan Ratułowski (rodem z Ratułowa), zaś artysta-wykonawca, który sam wykonał wszystkie malowidła w kościele, wciąż pozostaje nieznany. Jednak jest on porównywany do Michała Anioła, który sam ozdobił całą kaplicę Sykstyńska na Watykanie. Tak więc nasza miejscowość Trybsz w swojej historii ma swojego „Michała Anioła”. Na polichromii świątyni są przedstawione osoby Mojżesza i Aarona, św. Elżbiety, św. Stanisława, św. Jana Kantego i św. Piotra. Św. Jan Kanty został przedstawiony w gronie świętych, gdy jeszcze na ołtarze nie był wyniesiony, gdyż beatyfikowany został w 1680 r. a kanonizowany w 1767 r. Ciekawe jest przedstawienie biblijnego wydarzenia, kiedy to Pan ukazał się Abrahamowi oznajmując, że będzie miał syna Izaaka. Tutaj ciekawym szczegółem jest stołek góralski z ozdobnie wycinanym oparciem. W dalszej części umieszczone są obrazy apostołów, osoby Doktorów Kościoła: św. Augustyna, św. Hieronima, św. Grzegorza i św. Ambrożego, sceny dotyczące Matki Boskiej - Matka Boża Niepokalanie Poczęta (prawda wiary o Niepokalanym Poczęciu NMP była w kościele przeżywana od wczesnego chrześcijaństwa, ale dogmat został ogłoszony dopiero w 1854 r. przez Piusa IX), Zwiastowanie i Nawiedzenie; obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa na rydwanie z proporcem wielkanocnym, krzyżem i narzędziami swojej męki. Rydwan ciągnął owce a obok rydwanu idzie śmierć. Umieszczony napis brzmi: „Jesus triumphans”. Jest także św. Jerzy walczący ze smokiem oraz św. Marcin patron pasterzy, trzód i domowego ptactwa. Kolejne malowidła ukazują sceny biblijne - Boże Narodzenie, Pokłon Trzech Króli, chrystofania Maryi, tzw. Sąd Krwi – sąd nad Chrystusem w pałacu Kajfasza. Na malowidłach przedstawione są także prawdy wiary: Sceny Wniebowzięcia Maryi i Koronacji Maryi. Tłem Wniebowzięcia Maryi jest krajobraz pieniński z zamkami w Czorsztynie i Niedzicy oraz widok na północną stronę Tatr Bielskich. Jest to pierwsza panorama Tatr Bielskich od strony północnej i najstarsza z zachowanych panoram tatrzańskich (starsza była w Popradzie w kościele św. Idziego z XV w. ale została zniszczona). Inne sceny to Sąd Ostateczny, z postaciami Chrystusa, Matki Boskiej, św. Jana Chrzciciela i innych świętych oraz lilia - symbol miłosierdzia i miecz - symbol kary. Na głos trąby zmartwychwstają umarli – zbawionych aniołowie prowadzą do raju, a potępionych porywają diabły. Tam też na horyzoncie zaznaczone są tatrzańskie szczyty. Na ambonie namalowano scenę rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni oraz przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie. Na balustradach chóru znajdują się zacierające się i coraz mniej czytelne symbole 7 grzechów głównych.

Drewniana świątynia – perła Trybsza i naszego Regionu została wyposażona w alarm antywłamaniowy i przeciwpożarowy w ramach programu „Tarcza”.
Od roku 2010 prowdzone są prace konserwatorskie mające ocalić bryłę kościoła jak i jego wnętrze z niepowtarzalnymi malowidłami. Jest to możliwe dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dzięki ofiarom składanych przez Parafian i nielicznym darczyńcom. W latach 2010-2012 prace konserwatorskie wyniosły już ponad 815 tysięcy złotych. W roku 2015 prace konserwatorskie zostały zakończonie. Ich całkowity koszt wyniósł ponad 1 mln zł. Za każdą ofiarę przekazaną na ten cel jesteśmy wdzięczni i pamiętamy o naszych dobroczyńcach w modlitwach...
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zegar i Kalendarz
Dzień
Copyright © by Proboszcz & Klojek

510643 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie