Parafia Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu
Strona Główna ˇ Nasza Patronka - św. Elżbieta Węgierska ˇ Nasz Patron - św. Antoni z Padwy ˇ Galeria ˇ Kolo nr 1 Trybsz w ChicagoPiątek, Sierpień 14, 2020
Nawigacja
Strona Główna
Nasza Patronka - św. Elżbieta Węgierska
Nasz Patron - św. Antoni z Padwy
Historia i tradycje w Trybszu
Drewniany kościół z XVI w.
Porządek nabożeństw
Kancelaria Parafialna
Galeria
Kontakt
Ofiary
Szukaj
Kolo nr 1 Trybsz w Chicago
RADA PARAFIALNA
O ŚLUBIE
Kalendarz
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 341
Najnowszy Użytkownik: Ania Findura
Ostatnio online
Proboszcz 2 days
Ania Findura 8 weeks
klojek19 weeks
Rozalka37 weeks
wojtas87pl137 weeks
Paulina196 weeks
Sylwester224 weeks
przemyslaw276 weeks
Grzegorz279 weeks
JSKiernoziak289 weeks
Statystyka
statystyka
Analiza oglądalności witryny
Witamy
Witamy serdecznie na stronie Parafii Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu.
Ofiary
Jak przekazać darowiznę na Kościół i odliczyć ją od podatku?

Z punktu widzenia prawa podatkowego zasadniczo rozróżniamy 2 formy wsparcia działalności kościelnych osób prawnych: na cele kultu religijnego i na cele charytatywno-opiekuńcze.

Znaczenie ma cel darowizny jak i wysokość darowanej kwoty. Oba rodzaje darowizn istotnie się różnią w sensie podatkowym.

Darowizna na cele kultu religijnego

Najpopularniejszym sposobem przekazywania środków pieniężnych, wartym jeszcze większego rozpropagowania, jest dokonanie darowizny na cele kultu religijnego. Aby móc ją rozliczyć w rocznym PIT, trzeba spełnić kilka wymogów, o których mówi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczenie od dochodu przysługuje od kwoty poczynionej darowizny, jednak nie wyższej niż 6 % rocznego dochodu podatnika (dotyczy osób fizycznych) i 10% rocznego dochodu (dotyczy osób prawnych). Musimy pamiętać, że do limitu tego włączamy również wydatki na cele związane np. z krwiodawstwem czy innymi organizacjami. Ważny jest cel darowizny, który musi dotyczyć wydatków związanych z kultem religijnym, czyli remontami kościołów, zakupem szat liturgicznych, itp. Należy pamiętać, iż do sumy tej nie wlicza się wydatków na działalność charytatywno-opiekuńczą, ani 1% jaki przekazujemy na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze

Od darowizny na cele kultu religijnego należy odróżnić darowiznę na cele charytatywno-opiekuńcze, o której mowa w ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku odliczyć możemy pełną kwotę darowizny, bez względu na jej wysokość, nawet do 100 % dochodu. Cel charytatywno-opiekuńczy polega m.in. na prowadzeniu zakładu dla sierot czy organizowaniu pomocy dla osób dotkniętych klęską żywiołową. Z darowizną tą wiąże się nieco więcej wymogów formalnych. Zatem, gdy wpłacamy na konto parafii lub inne kościelnej osoby prawnej jakąś kwotę z dopiskiem „na remont kościoła, na konserwacje zabytku”, będzie to darowizna na cele kultu religijnego, a z dopiskiem „na zapewnienie wypoczynku dzieciom i młodzieży w potrzebie” – na działalność charytatywno-opiekuńczą.
Dokumentowanie darowizn
Najważniejszą kwestią jest należyte udokumentowanie faktu przekazania darowizny. Bezwzględnie darowiznę należy wpłacić na rachunek bankowy parafii lub innej kościelnej osoby prawnej (koniecznie z zaznaczeniem celu darowizny). Dzięki temu będziemy dysponować dowodem wpłaty, który umożliwi nam wpisanie do deklaracji rocznej (konkretnie w PIT/O) ogólnej kwoty darowizny oraz tej odliczanej, a także wskazanie nazwy i adresu obdarowującego, jak i obdarowanego. Inne sposoby dokonywania wpłat są kwestionowane przez organy podatkowe. Nie wystarczy tutaj bowiem pokwitowanie wpłaty w kasie instytucji i fakt posiadania druku KP. Ponadto jeśli chodzi o darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze niezbędne jest pokwitowanie jej odbioru przez obdarowanego (w praktyce proboszcza parafii lub inną osobę upoważnioną w przypadku innych kościelnych osób prawnych) oraz w terminie 2 lat od dokonania darowizny dostarczenie przez obdarowanego sprawozdania z jej rozliczenia na cele charytatywno-opiekuńcze. Z tego powodu zawierane są często umowy darowizny pomiędzy parafią a podatnikiem. Sprawozdanie winno być na tyle dokładne, aby urząd skarbowy mógł dokonać kontroli przedstawionych w nim faktów. Dla porządku należy dodać, iż darowizny nie muszą być pieniężne. Dla potrzeb darowizn w naturze (rzeczowych), np. pustaki na budowę kościoła, wartość przedmiotu darowizny ustala się w drodze umowy. Wycena winna odzwierciedlać kwoty rynkowe, inaczej urzędy skarbowe mogą zanegować taką operację. Darowizny od dochodu odliczyć mogą podatnicy rozliczający się według skali podatkowej oraz ryczałtowcy. Nie jest to możliwe w przypadku osób płacących podatek liniowy (19%). Warto wiedzieć, iż od przedstawionych powyżej 2 sposobów wspierania działalności Kościoła należy odróżnić 1% podatku jaki coraz częściej podatnicy przekazują na rzecz organizacji pożytku publicznego. Warto pamiętać o Caritas.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 2010 r., nr 51, poz. 307 z póżn.zm,art.26 ust. 1 pkt 9 lit.b ustawy); Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. 2000 r., nr 54, poz. 654 z póżn.zm.,art.18 ust. 1 pkt 7 ustawy) Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 1989 r., nr 29, poz. 154 z póżn.zm.)

JAK PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ NA CELE KULTU RELIGIJNEGO I KOŚCIELNĄ DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNO-OPIEKUŃCZĄ?

KROK 1 - Darczyńca, zgodnie z przepisami ustaw podatkowych, musi wpłacić na rachunek bankowy obdarowanego (kościelnej osoby prawnej). Nie jest możliwe przyjęcie darowizny w formie gotówkowej.

KROK 2 - Darczyńca musi otrzymać od obdarowanego pokwitowanie odbioru darowizny. Pokwitowanie to powinno mieć określoną treść: zawierać oświadczenie o potwierdzeniu odbioru darowizny przez obdarowanego, oznaczenie osoby darczyńcy, jak i obdarowanego, wskazanie tytułu darowizny, określenie daty i miejsca przyjęcia darowizny, podpis osoby uprawnionej do przyjęcia darowizny w imieniu kościelnej osoby prawnej.

KROK 3 - W zeznaniu za dany rok podatkowy darczyńca może odliczyć całą kwotę darowizny. W załączniku PIT/O musi dodatkowo w części D ujawnić dane identyfikacyjne i adres obdarowanego oraz kwotę darowizny.

KROK 4 - W okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny darczyńca musi uzyskać od obdarowanego sprawozdanie o przeznaczeniu jej na działalność charytatywno-opiekuńczą.

Ks. Stanisław Stelmaszek - Ekonom Archidiecezji WrocławskiejOfiary można przekazać na konto: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Elżbiety W., Trybsz, ul. św. Elżbiety 149, 34-442 Łapsze Niżne: 39 8812 0005 0000 0019 3920 0002Bóg zapłać.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zegar i Kalendarz
Dzień
Copyright © by Proboszcz & Klojek

510626 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie